Haber

ABD’li üst düzey sınır güvenliği yetkilisi, istifaya zorlandığını iddia etti

New York Times‘ın haberine göre, ABD’de gümrük ve ticaret siyasetinin birçoklarını denetleyen kurulun üyesi Magnus, hem İç Güvenlik Bakanı Alejandro N. Mayorkas’ın hem de bakanlığın sekreter yardımcısının, kendisini “istifa etmek ya da kovulma“ ortasında seçim yapmaya zorladığını öne sürdü.

Demokrat hükümet tarafından bir yıldan kısa bir mühlet evvel misyona atanan Magnus, “Komiserlikten istifa etmeyi düşünmediğini, pazartesi günü işe gitmeyi planladığını” ancak bakanlığın, kurumsal Twitter hesabına erişimini kestiğini ifade etti.

Sınır Koruma Komiseri, Mayorkas’ın kendisine olan güvenini kaybettiğinin ve ABD Başkanı Joe Biden’ın bu mevzuda bakanın kararını destekleyeceğinin” söylendiğini lisana getirdi.

Öte yandan birtakım yetkililerin, eski polis şefi Magnus’un işiyle yeterince meşgul olmadığını ve çok sayıda yasa dışı sınır geçişini önlemek için yeterince çalışmadığını iddia ettiği belirtildi.

Biden’ın 2021’de göreve başlamasından hemen sonra ülkenin Meksika sınırındaki yasa dışı geçişlerin sayısı artmaya başlamış, tarihi sayıda artan illegal geçişler Cumhuriyetçi kanat tarafından yüksek sesle eleştirilmişti.

Cumhuriyetçiler, ABD Kongresi’nde denetimi ele geçirirlerse hudut güvenliği konusunda suçladıkları İç Güvenlik Bakanı Mayorkas’ı misyondan almayı planladıklarını açıklamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu