Haber

HDP asgari ücret kampanyası başlatıyor: 12 bin 500 TL olsun

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Emek ve Toplumsal Siyasetler Kurulu Eş Sözcüsü Cemalettin Yüksel, “Asgari ücret insan onuruna yaraşır düzeyde olsun” kampanyasına dair partinin İstanbul Vilayet Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi. HDP İstanbul Vilayet Eşbaşkanı İlknur Birol, taban fiyat görüşmelerinin ülkenin en büyük toplu kontratı olduğuna işaret ederek, “Asgari ücret belirlendiğinde diğer bütün ücret skalası bundan etkilenir. Ekonomi bir bütün olarak bundan etkilenir. Sermaye her zaman kendi lehine olan daha düşük ücret talebi için ücret belirleme süreçlerinde bütün kurumlarıyla yapar. Sıra şimdi emekçilerde ve halkta. Şimdi bu sesi gür çıkarma zamanı” dedi.

‘EKONOMİK KRİZ EMEKÇİLERİN OMUZLARINA YÜKLENİYOR’

Mezopotamya Haber Ajansı’nda yer alan habere göre, HDP’li Yüksel, iktidarın Anayasa ve Minimum Fiyat Yönetmeliği kriterlerini gözetmediğini belirterek, ekonomik krizin bütün yükünün emekçilerin ve işçilerin omuzlarına yüklendiğini tabir etti. Yüksel, “AKP-MHP iktidarı, var olan ekonomik krizin yanı sıra siyasi krizi, savaş siyasetleri ve milliyetçi telaffuzlarla unutturma hevesinde, ortak çabayı ve itirazı birbirinden koparmayı, dinamitlemeyi hedeflemektedir. Türkiye tarihinde yaşanan açlık, yoksulluk, gelir adaletsizliği hiçbir devir bu kadar yüksek olmamıştır. Türkiye’de 25,5 milyon kişi açlık sınırının, 51 milyon yurttaş da yoksulluk sınırının altında yaşıyor. Kimi araştırma sonuçlarına göre, ülke nüfusunun yüzde 90’ına karşılık gelen 76,5 milyondan fazla kişi aç ve fakir olarak ömrünü sürdürüyor” diye belirtti.

ASGARİ FİYAT KAMPANYASI

“AKP, insanların yoksulluğunu kendisine bağımlılık aracı haline getirmiş, sosyal devletin asli görevlerinden olan sosyal yardımları ‘lütuf’ gibi sunarak yoksul kesimi açlıkla, yoksullukla terbiye etmeye çalışmaktadır” diyen Yüksel, milyonlarca kişinin temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamadığını, banka ve tefecilere mahkum edildiğini söyledi.

Yüksel, asgari ücret tartışmalarına değinerek, “10 milyonun üzerinde işçi ya taban fiyatın altında ya da taban fiyata yakın bir fiyata çalışmaktadır. Minimum fiyat, kayıt dışı çalışanlarla birlikte yaklaşık 20 milyonun işçinin ve onlarının ailelerinin ömür şartlarını ilgilendirmektedir. HDP olarak minimum fiyat seviyesinin yükseltilmesi, emekli maaşlarının insan onuruna yaraşır seviyeye getirilmesi, örgütlenme ve toplu kontrat hakkının sağlanması, temel yurttaşlık gelirine dair çalışmalar yapılması kapsamında hayat pahalılığı ve fakirleşme ile birlikte ortaya çıkan problemlerin giderilmesine yönelik gayretimiz aralıksız bir biçimde devam edecektir. Partimiz, 1-10 Aralık tarihleri ortasında ‘Asgari ücret insan onuruna yaraşır düzeyde olsun’ başlığı altında ‘Asgari ücret 12 bin 500 TL olsun’ talebiyle kampanya yürütecektir”diye konuştu. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu