Teknoloji

OBS 29.1, GeForce RTX 40 Serisi GPU’larda AV1 Kodlama ile Kullanılabilir

OBS Studio 29.1 güncellemesi dün yayınlandı. Sürüm, GeForce RTX 40 Serisi GPU’larda AV1 donanım kodlaması için destek ekler.

Güncelleme ayrıca AV1 kodlu videonun Gelişmiş RTMP (Gerçek Zamanlı Mesajlaşma Protokolü) aracılığıyla YouTube tarafından işlenmesine olanak tanır.

AV1 — Yeni Standart

OBS Studio 29.1’in piyasaya sürülmesi, sekiz nesil NVENC (NVIDIA Encoder) içeren GeForce RTX 40 Serisi grafik kartlarında AV1 kodlaması için destek sağlıyor.

OBS’nin son sürümü için yeni nesil video codec desteği, canlı yayınların daha verimli yapılmasını sağlıyor. GeForce RTX 40 Serisi GPU’lar ile H.264 kodlamaya göre verimlilik %50 artarken, rakip ekran kartlarına göre daha kaliteli görseller sunuyor. Bu, ortalama olarak %40 daha iyi performans anlamına gelir.

Alliance for Open Media, NVIDIA, AV1 codec bileşenini geliştirirken endüstri devleriyle yakın işbirliği içinde çalıştı. AV1’in artırılmış verimliliği, daha yüksek kaliteli görüntülerin akışını sağlayarak içerik oluşturucuların daha akıcı kare hızlarıyla daha yüksek çözünürlüklerde akış yapmasına olanak tanır. Ağın sınırlı olduğu ortamlarda bile, yayıncılar artık izleyicileriyle paylaşılan yüksek kaliteli görüntüden yararlanabiliyor.

YouTube’da AV1 desteği, en son RTMP güncellemesiyle birlikte sunulur. Geliştirilmiş protokol ayrıca HEVC akışı için destek ekleyerek kullanıcılara H.264 akışı için kullandıkları mevcut düşük gecikmeli protokol üzerinden yeni biçimler getiriyor. Gelişmiş RTMP protokolü, YouTube’da beta özellik olarak yayınlandı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

mutkihaber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu