İş

Pazarlıkta son seviyeye gelindi! Kamu çalışanı zammı için masada 2 farklı rakam var

Karayolları, demiryolları, il özel idareleri, şeker fabrikaları, elektrik üretim santralleri, Milli Eğitim ve Milli Savunma Bakanlıkları dahil olmak üzere kamu kurum ve kuruluşlarında çalışan 700 bini aşkın işçiyi ilgilendiren 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokol müzakerelerindeki süreç , hastaneler ve üniversiteler. devam ediyor. Bu kapsamda Kamu Toplu İş Sözleşmeleri Çerçeve Protokolü’nün 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü’ne kadar imzalanması bekleniyor.

“SON KARARI BİRLİKLERİMİZLE VERECEĞİZ”

Pazarlıkta son aşamaya gelinirken konuyla ilgili Bakan Bilgin’den açıklama geldi. Bakan Bilgin, “Nispi bir artış yapacağız. Asgari ücret 12 bin veya 12 bin 500’e düşürülecek. Kendilerinin talep ettiği bir rakam var. Kamu sözleşmeleri Kamu Patronları Sendikaları tarafından yapılıyor. Ben vekilim. Sendikalarımızla oturup nihai kararı vereceğiz.” söz konusu.

“TEMMUZ AYI ARTIŞINI SERVET PAYI İLE BİRLİKTE DEĞERLENDİRECEĞİZ”

Bakan Bilgin, sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamuda çalışanlarımızın alacağı fiyat seviyeleri değerli çünkü özel sektöre de kamu çalışanları öncülük ediyor. Kamu çalışanları yani memurlar bundan olumsuz etkilenmiyor. kamu çalışanlarına sosyal yardım payıyla yüzde 30 zam yapmışlar şimdi temmuz ayında zamları var bunu sosyal yardım payıyla birlikte tekrar ele alacağız memurların işi başka sosyal durumları farklı çeşitli kalemler var memurların günlük ücretlerine yansıtılır.”

TÜRK-İŞ: 15 BİN TL TEKLİF ETTİK

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, geçtiğimiz gün 2023 Kamu Toplu İş Sözleşmesi Çerçeve Protokolü ile ilgili açıklamalarda bulundu. Atalay, “15 bin TL teklif ettik, onlar 12 bin TL. Seçimden önce bitirmek istiyoruz ama istediğimiz gibi bitsin istiyoruz. İstemediğimiz bir rakam olursa olamayız. bu işte.” söz konusu.

haber-bergama.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu