Haber

Ürdün ile İsrail, Ürdün Nehri ve Ölü Deniz’in iyileştirilmesi için anlaştı

Ürdün ile İsrail idareleri, Ürdün Irmağı ve Meyyit Deniz etrafı ile su sistemini güzelleştirmek için “niyet beyanı” imzaladı.

Ürdün haber ajansı PETRA’ya göre, iki ülkenin bakanları, Mısır’ın Şarm el-Şeyh kentinde devam eden Birleşmiş Milletler (BM) İklim Değişikliği Çerçeve Kontratı 27. Taraflar Konferansı (COP27) kapsamında bir ortaya geldi.

Ürdün Irmağı ve Meyyit Deniz etrafı ve su sistemini uygunlaştırmak için hazırlanan “niyet beyanına” Ürdün’den Su Bakanı Muhammed en-Neccar, İsrail’den ise Etraf Bakanı Tamar Zandberg imza attı.

Niyet beyanının, debisi yüzde 7’ye düşen ve ana kolunu oluşturduğu Ölü Deniz’in su düzeyinde yıllık yaklaşık 90 cm’lik düşüşe neden olan Ürdün Nehri’nde güzelleştirmeye gidilmesini öngördüğü belirtildi.

Haberde, Ürdün’ün, dünyanın en alçak noktası olması itibarı ile “insanlığın ortak mirası olan” Ölü Deniz’in kurtarılması için uzun yıllardır milletlerarası toplumun takviyesini almaya çalıştığı ve niyet beyanının da bu çalışmalar kapsamında imzalandığı aktarıldı.

Ürdün, İsrail ve Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 8 Kasım’da, “su-elektrik takas projesi” ile ilgili fizibilite çalışmalarının devamı için mutabakat zaptı imzalamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu