Haber

Yemen’deki Husiler: BM ile Safer petrol tankerini boşaltmak için uygun gemiyi bulmak üzere anlaştık

Yemen’deki İran destekli Husiler, 7 yıldır Hudeyde açıklarında demirli olan ve Kızıldeniz’de büyük bir etraf felaketine yol açabileceği uyarısı yapılan Safer petrol tankerini boşaltmak için uygun bir gemi bulmak üzere Birleşmiş Milletler (BM) ile anlaştıklarını duyurdu.

Husilere bağlı “El-Mesira” kanalının internet sitesinde, Safer petrol tankerini müdafaa muahedesini uygulamakla vazifeli komitenin lideri Zeyd el-Veşli’nin açıklamalarına yer verildi.

Veşli, Safer tankerindeki ham petrolü boşaltmak için uygun bir gemi bulunması konusunda BM ile muahedeye varıldığını belirtti.

Safer evrakıyla önemli halde ilgilendiklerini söz eden Veşli, büyük bir etraf felaketine yol açabileceği uyarısı yapıldığı için mevzuyu siyasi ve askeri çekişmelerden başka tutmaya çalıştıklarını söyledi.

Safer petrol tankeri meselesi

Yemen’deki Birleşmiş Milletler (BM) İnsani Yardım Koordinatörü David Grisley, 8 Nisan’da, Kızıldeniz’de 1 milyon varilden fazla petrol sızdırma riski olan Safer tankeri için “saatli bomba” uyarısı yapmış, 10 Mayıs’ta ise petrol tankerindeki olası sızıntıları gidermenin 20 milyar dolara mal olabileceğini açıklamıştı.

Yemen hükümeti, 22 Eylül’de, BM’nin Kızıldeniz’de tehlike oluşturan petrol tankerini kurtarmak için yeterli taahhüt aldığı yönündeki açıklamasını memnuniyetle karşılamıştı.

BM yetkilisi Grisley son olarak 16 Kasım Çarşamba günü, Safer petrol tankerinin boşaltılmasına 2023 yılının başında başlanacağını duyurmuştu.

Yemen’in Hudeyde kenti açıklarında 2015’ten beri bakımsız halde demirli duran Safer petrol tankerinden 1,1 milyon varil petrolün Kızıldeniz’e dökülme riski bulunuyor.

BM, mümkün sızıntının 1989’daki Exxon Valdez felaketinde denize sızan petrolden 4 kat daha fazla olabileceği konusunda uzun müddettir ihtarlarda bulunuyordu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu