Haber

Binlerce gösterici 50’nci yıl dönümünde Yunanistan’daki ABD Büyükelçiliği’ne yürüdü

Yunanistan’da dönemin cunta yönetimine karşı 14 Kasım 1973’te başkent Atina’daki Politeknik Üniversitesi’nde başlayan direnişin 50. yıl dönümünde 20 bini aşkın gösterici ABD Büyükelçiliği’ne yürüdü. Gazze’ye destek sloganları atıldı. Filistin bayrağının da taşındığı gösteride.

Yunanistan’da 17 Kasım 1973’te Atina Politeknik Üniversitesi öğrencilerinin önderliğinde başlayan cuntaya karşı direnişin üzerinden 50 yıl geçti. Direnişin yıl dönümünde aralarında siyasi örgütler, sendika üyeleri ve öğrencilerin de bulunduğu 20 bini aşkın kişi sokaklara çıktı. Göstericiler Atina Politeknik Üniversitesi’nde toplanarak ABD Büyükelçiliği’ne yürüdü. Göstericiler ABD karşıtı sloganlar attı ve cunta karşıtı pankartlar taşıdı. Göstericiler, “Cunta 1973’te bitmedi” ve “Politeknik (isyan) yaşıyor, ABD çıktı” gibi sloganlar atarak, darbede ABD’nin rolüne dikkat çekti.

Filistin bayrakları da yer aldı

Direnişin yıl dönümü kapsamında düzenlenen gösteride Filistin bayrağı taşındı ve Gazze’ye destek sloganları atıldı. Gösteriye Yunanistan’da yaşayan Filistinliler de katıldı.

17 Kasım’da 23 kişi hayatını kaybetti

17 Kasım 1973’te cunta yönetimi, kendilerine karşı çıktığı iddiasıyla Atina Politeknik Üniversitesi’ne baskın düzenledi. Baskında tanklar üniversitenin kapılarını kırarken, 23 kişi öldü, binden fazla kişi de yaralandı. Baskın gecesi başlayan olaylar cuntanın yıkılmasına kadar devam etti. – ATİNA

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu