Haber

Hollandalı avukatlar “İsrail’in savaş suçlarının soruşturulması” çağrısında bulundu

Hollanda’nın çeşitli şehirlerinden 235 avukat ve hukuk firmasının ortak imzaladığı bildiri, Hollanda hükümetinden İsrail’in savaş suçlarını ve insan hakları işgallerini sona erdirmek için harekete geçmesi istendi. Açıklamada, “Hukukun başkenti Lahey’de bulunan Hollanda hükümetinin dünyaya öncülük etmesi ve yüksek sesle ateşkes çağrısı yapması gerekirken, açıkça kenarda kalmayı tercih ettiği görülüyor.” kelimeler kullanıldı.

Bildiride, Gazze’nin kuzeyinin etnik temizliğe maruz kaldığı ve Filistin halkının toplu olarak cezalandırıldığı belirtilerek, hükümetin gerektiği kadar aktif rol almaması eleştirildi..

Bildiride, Hollanda Anayasası’nın 90. maddesine göre hükümetin uluslararası hukuk sisteminin gelişimini teşvik etme sorumluluğunun bulunduğu belirtildi. “Devlet otoritelerimiz, Filistin topraklarının İsrail tarafından yasadışı işgalinin bir an önce sona erdirilmesi için her türlü çabayı göstermeli. İsrail’in savaş suçlarını ve insan hakları ihlallerini de en açık ifadelerle kınamalıdır.”değerlendirme yapıldı.

KAYNAK: TRT HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu