Haber

ABD Temsilciler Meclisi İran’a silah ithalatı ve ihracatına kısıtlamalar getirdi

Mahsa Emini’nin ölümünün birinci yıl dönümü yaklaşırken ABD Temsilciler Meclisi, insan hakları ihlalleri gerekçesiyle İran’a silah ithalatı ve ihracatının kısıtlanmasını öngören yasa tasarısını kabul etti.

Tasarı Temsilciler Meclisi’nden 3 aleyhte oya rağmen 410 lehte oyla geçti.

İran’a silah ithalatını ve ihracatını kısıtlayan yasa tasarısı, füze ve insansız hava aracı üretimi ve ihracatında yer alan yetkilileri hedef alıyor.

Tasarıda ayrıca İran lideri Ayetullah Ali Hamaney ve Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin de aralarında bulunduğu bazı üst düzey hükümet yetkililerine “insan hakları ihlalleri yaptıkları ve teröre destek verdikleri” gerekçesiyle yaptırım uygulanması öngörülüyor.

Temsilciler Meclisi’nden geçen tasarının yasalaşması için Senato’da kabul edilmesi ve ardından ABD Lideri Joe Biden tarafından onaylanması gerekiyor.

Temsilciler Meclisi İran’ı kınadı

Temsilciler Meclisi tarafından kabul edilen iki farklı karar tasarısında, İran’ın Bahai azınlık grubuna yönelik “hak ihlalleri” ve Mahsa Emini’nin ölümü ve ardından gelen protestolara müdahalesi kınandı.

Cumhuriyetçiler çoğunlukta oldukları Temsilciler Meclisi’nde İran’ın insan hakları ihlalleri ve füze programıyla ilgili kararlar alıyor.

Öte yandan ABD yönetimi, İran’la varılan esir takasının hayata geçirilmesi amacıyla İran’ın Güney Kore’de bulunan yaklaşık 6 milyar dolarlık varlığının kullanımına yaptırım muafiyeti tanıdı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu