Yaşam

Netflix, Erişim ve Cihazları Yönet Özelliğini Yayınladı

Dünyanın en tanınan çevrimiçi dizi ve sinema platformları ortasında yer alan Netflix, uzunca bir müddettir hesap paylaşımı sisteminin engellenmesiyle gündemde. Bilindiği üzere mevcut durumda birkaç kişi bir ortaya gelip, tek bir Netflix hesabını ortak olarak kullanabiliyor. Netflix ise bunu istemiyor ve 2023 yılı itibarıyla şifre paylaşımını engelleyecek. Yaşanan son gelişmeler ise Netflix’in bu konudaki çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini gözler önüne seriyor.

Resmi internet sitesinde bir gönderi yayınlayan Netflix, “Erişim ve Cihazları Yönet” isimli yeni bir özelliği kullanıma sunduğunu açıkladı. Netflix’in açıklamasına nazaran bu özellik, bir kullanıcının sahip olduğu hesabın açık olduğu tüm aygıtları görmesini ve kontrol etmesini sağlayacak. Bu sayede bilinmeyen yahut istenmeyen bir aygıttan çıkış yapmak da mümkün olacak. 

Şifre paylaşımı engellendiğinde, arkadaşlarınızı hesabınızdan atabileceksiniz

Netflix, tüm kullanıcıların hizmetine sunduğu özelliği yeni bir güvenlik katmanı olarak nitelendiriyor. Lakin durum bundan ibaret değil. Kelam konusu özellik, şifre paylaşımını engelleme özelliği devreye girdiğinde Netflix hesap sahibinin, şifresini paylaştığı yakınlarının cihazlarındaki oturumu kapatabilmesini sağlayacak. Çünkü hesap sahibinin bunu yapmaması halinde Netflix, şifre paylaşımı tespit ederek hesapların açık olduğu aygıtlardan rastgele çıkış yapabilir ve hesap sahibi, kendi Netfix hesabından atılabilir. Fakat şifre paylaşımı şimdi engellenmediğinden şu an için bu türlü bir risk bulunmuyor.

Netflix’in açıklamasına göre Erişim ve Aygıtları Yönet isimli özellik, platformun web, iOS veya Android sürümüne eklenmiş durumda. Şayet sahiden de güvenlik ile ilgili kuşkularınız varsa siz de bu özelliği kullanarak hesabınıza hangi aygıtlardan erişildiğini görüntüleyebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu